Yıllardır göz yumuluyordu artık bitti

Uygulanan toplama işlemi değişti artık. Son senelere dek kur’ban derilerini, yardım toplama kanunu adı altında Türk Hava Kurumu (THK) tarafınca toplanıyordu. 1925 senesinde kurulmuş olan THK bir vakit sonra da işlevini yitirir hale geldi. Ve bu kapsamda kur’ban derilerini toplama işlemi ta’ri-katların umuduna bırakılmıştı.

Ta’ri-katlar her sene Kur’ban bayramında “vekalet” adı altında, kesilen hayvanların etinden, derisinden müthiş gelir elde ediyordu. Fakat bu yıl hiç beklenmedik bir şey oldu ta-ri’katların kur’ban ke’simi ve deri toplama işlemi yasaklandı. Yenialanya-com sitesinde yer alan bilgiye göre konuyla ilgili olarak ilk icraat Alanya’da gerçekleşti

KUR’BAN SATIŞLARI VE KE’SİMLERİ YASAK OLDU

Alanya em’niyet mü’dürlüğü ve Alanya Jan’darma Ko’mutanlığı Alanya Şehir merkezi ve civarı mahallelerde bulunan 18 Sü’leymancı yurduna bağlı kur’ban ke’sim noktalarında satış ve ke’sim yapılmasının yasaklandığını tebliğ etti.

Ta’r-ikat yurtlarına yasakAlınan kararla bütün yurtlarda vekalet yöntemi ile kur’ban kesme uygulaması yasaklanıyor. Türkiye genelinde uygulanacak karar için öncelikle pilot bölge olarak Antalya seçildi.

Antalya’da Sü’ley-mancılar ce’ma-atinin kur’banlık hayvan satışı yaptıkları kişilere kur’ban ke’simi için yer temin ettiği, bunu da muhtarlıkların yardımı ile ilçeye yakın ormanlık alanları göstererek burada kesilmelerini önerdikleri yerlerde önlemler alındı.

Alanya Emniyet Güçleri’nin Sü’leymancıların yurtlarında geniş çaplı güvenlik önlemleri alarak kontrol ve denetim yaptığı bildirildi. Ağır ce’zalar var Genelgede bu yasaklara uyulmaması halinde yaptırımlar olacağı söylendi. Buna göre, yasaklama kararına uymayanlar hakkında 5 sene ha-pis ve 70 bin TL para ce’zası öngörüldü. Ve sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir