Yer alınıp alınmayacağı konusunda

Gündeme dair sıcak iddialar var. Kulislerde süren konuşmalara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine de revizyon yapacağı söyleniyor.

Abdulkadir Selvi (Hürriyet yazarı) bugün ki “Kabine değişikliği ne zaman?” başlıklı yazısında kabine değişikliği söylentisine 2 şeyin neden olduğunu dile getirdi. Abdulkadir Selvi yazısında iki sebebi şu cümlelerle anlattı:

CUMHURBAŞKANI BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

“1- Perşembe günü AK P-rti’de il başkanları toplantısı vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıdan sonra bazı bakanlarla bir araya geldi. ‘Erdoğan’la görüşen bakanlar yarımşar saat arayla AK P-rti Genel Merkezi’nden ayrıldılar’ söylentisi Ankara’da dalga dalga yayıldı.

Bir süre sonra iş kabine değişikliğine döndü.Cumhurbaşkanı Erdoğan il başkanları toplantısından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı çağırarak ayrı ayrı görüşmüş. Soruşturdum, “Devlet işi” dediler. Yani siyaset işi değilmiş. Hem bu üç bakanın yeri sağlam. Fakat söylentisi yetti.

TOPLANTILARA KATILMAMASI DİKKATLERİ ÇEKTİ

2- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir süredir toplantılara katılmıyor. AK P-rti’nin 18. kuruluş yıldönümü törenlerine, 30 Ağustos resepsiyonuna, il başkanları toplantısına iştirak etmedi. Berat Albayrak’ın bir strateji dahilinde kendini geriye çekmesi söz konusu olabilir.

Bu işin iki yüzü var. Biri Cumhurbaşkanı ile kayınpeder-damat ilişkisi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi konusunda tavizsiz olduğu biliniyor. Seçimlerden sonra p-rtide yapılan bir değerlendirme nedeniyle sert çıkmış ve “Ailemi tartıştırtmam” diye eklemişti.

Yerden göğe kadar hakkı var. Aileler tartışılmaz, aile mahremiyetine saygı duyulur. Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konusunu ise kırmızı çizgisi olarak ilan etmişti.” Selvi yazısına şöyle devam etti:

2-3 AY SONRA DEĞİŞİKLİK SAĞLANACAK

“Kabine değişikliği sorulduğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız, siparişle bu işler olmaz’ demişti. Erdoğan, kabine değişikliğiyle ilgili haberlerin mürekkebi kurumadan bakanlarını değiştiren bir lider değil. Hatta yazılıp konuştuğu zaman değiştirecekse de değiştirmiyor.

Zamanlamasını ve çerçevesini kendisinin belirlediği zamanlarda yapıyor. Bu kez de öyle olacak gibi. Perşembe gecesi yaşadığımız hareketliliği paylaştığım bir p-rti yöneticisi, ‘Bu işleri bilen birisinin bana söylediğine göre kabine değişikliği 2-3 ay sonra’ diye sözlerini noktalandırdı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir