Verdiği cevap öğrencinin damga vurdu

Öğrencinin öğretmene verdiği cevap gündeme düştü. Ata-türk’e büyük saygısızlık. Antalya’da Şehit Çetin Çakmak Anadolu İma-m Ha-tip Lisesi Müdür Yardımcısı Harun K., iddiaya göre; Ata-türk fotoğrafına bakıp “İndirin bunu, ha-in ha-in bana bakıyor” dedi. İndirilen fotoğrafı tekrar yerine asan bir öğrenci ise ‘Ata’ma saygısızlık yapan yerde benim işim yok, isterseniz beni okuldan atın, sıfır verin, ben burada durmayacağım’ diyerek okulu terk etti. Antalya’nın Kepez ilçesindeki Şehit Çetin Çakmak Anadolu İma-m Ha-tip Lisesi Müdür Yardımcısı da olan, fıkıh dersi öğretmeni Harun K.,

Ve Ata-türk’e hakaretten gözaltına alındı. Öğrencilerin oluşturduğu köşedeki Ata-türk fotoğrafına bakan Harun K.’nin, “İndirin bunu, ha-in ha-in bana bakıyor” dediği iddia edildi. Olayla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de soruşturma başlatıldı. SÖYLEDİĞİ LAF İNANILIR GİBİ DEĞİL: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mus-tafa Ke-mal Ata-türk’ün ö-lü-m yıl dönümü nedeniyle Şehit Çetin Çakmak Anadolu İma-m Ha-tip Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri, 10 Kasım Ata-türk’ü Anma Günü ve Ata-türk Haftası etkinlikleri kapsamında, sınıfta Ulu Ön-der’in fotoğrafının da olduğu bir köşe oluşturdu. 6 Kasım Salı günü ilk iki dersi fıkıh olan 10’uncu sınıfa, Müdür Yardımcısı Harun K. ders için girdi.

Orada öğrencilerin astığı panodaki Ata-türk fotoğrafına bakan Harun K., iddiaya göre, “İndirin bunu, ha-in ha-in bana bakıyor, ben bundan korkuyorum” diyerek, öğrencilere fotoğrafı indirtti. Durumdan haberdar olan bir öğrencinin velisinin şikayetçi olması üzerine Harun K. gözaltına alındı. Harun K.’nin polisteki ifadesinin ardından bugün mahkemeye sevk edileceği belirtildi. ANINDA İDARİ SORUŞTURMA DA BAŞLATILDI: Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, olayla ilgili kendilerine bilgi notu geldiği, Ata-türk fotoğrafının yırtılması gibi bir durum olmadığı, yer değiştirilmesiyle ilgili sorunlar ortaya çıktığı ve bu konuda idari soruşturma açılarak müfettiş görevlendirildiği bildirildi.

Antalya, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak ise okul idaresinden gelen bilgi notu üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, “İndirtme değil, oradaki Müdür Yardımcısı arkadaş, ‘Her şeyi değerli olduğu yere asalım’ gibi bir cümle, ifade kullanmış. Oradan bir tartışma çıkmış, bize de öyle bilgi geldi. Biz de hemen idari soruşturma başlattık, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdik ve hemen müfettiş gönderildi. Bildiğimiz şu an bu kadar” dedi. ‘Ha-in’ sözüyle ilgili bir şey duymadığını, kendilerine gelen notta da böyle bir ifade olmadığını belirten Solak, bilgi notunda Müdür Yardımcısı’nın bu fotoğrafı daha iyi bir yere asmak gerektiği şeklinde ifadesi olduğu, müfettişlerin idari soruşturma neticesinde gereğini yapacağını duyurdu.

VE ‘AT-A’MA SAYGISIZLIK YAPILAN YERDE BENİM İŞİM YOK’: Olayla ilgili şika-yetçi olan öğrenci velisi Mine Öcek ise “Derse girmişler ve panoda Ata-türk’ün fotoğrafı varmış. Öğretmen, ‘İndirin bunu, ha-in ha-in bana bakıyor, ben bundan korkuyorum’ demiş. Çocuklar indirmiş, hangi çocuk indirdi bilmiyorum, yere koymuşlar. Benim oğlum da almış sırasına koymuş. Öyle kapanmış. Teneffüste oğlum yine aynı yere asmış Ata-türk’ün fotoğrafını. Öğretmen giriyor gene aynı şey, çocuk alıyor sıraya koyuyor. Çocuk Ata-türk’e bakıyor. Çocuğa ‘Bırak ona bakmayı, bana bak’ demiş. Çocuk da ‘At-a’ma saygısızlık yapan yerde benim işim yok, isterseniz beni okuldan atın, sıfır verin, ben burada durmayacağım’ deyip eve gitmiş.

Ardından ondan sonra okul idaresi bizi aradı, çocuğun okulu terk ettiğini söylediler. Ben de ‘Biliyorum, çocuğum evde, ben de zaten biraz sonra geleceğim’ dedim ve gittik. Okul polisi çağrılmış, tutanak tutulmuş, öğretmen inkar ediyormuş, ‘Çocuk beni yanlış anladı, ben öyle demek istemedim’ falan demiş. Okul polisi, biz şikayetçi olacağız deyince, Çocuk Şube ifade alıyormuş. Çocuk Şube’den geldiler ve çocuğu götürdüler ve orada ifade verdi” diye konuştu. Çocuğunu okula eğitim-öğretime gönderdiklerini kaydeden veli Mine Öcek, “Okul siya-set yeri değil. Sever veya sevmez bizi ilgilendirmiyor. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Sınıfta bunu ifade edemez, benim çocuğumun psikolojisini bozuyor veya beynini yıkıyor. Benim çocuğumun beynini yıkayamaz. Fıkıh dersiyse fıkıhını anlatsın” diye tepki verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir