Ülkemize karşı bu kararı aldılar

Bildiğiniz üzere sınır gü-venliğimizin sağlanması ve ülkemizde yaşayan milyonlarca sı-ğınmacının oluşturulacak gü-venli bölgeye aktarılması adına Ba-rış Pı-narı Ha-rekatı başlatılmıştı.

Bu kapsam da Türkiye uluslararası hukuk hakkını kullanarak ha-rekatı başlatmıştı ki dünyanın çeşitli yerlerinden tepkilere maruz kalmaya başladı.

Ar-ap Birliği de karar kıldı, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan ter-ör koridorunu yok etmek, bölgeye ba-rış ve hu-zuru getirmek hedefiyle başlattığı Ba-rış Pı-narı Ha-rekatı’nı görüşmek üzere 12 Ekim Cumartesi günü olağanüstü toplanma kararı verdiler.

Ve akabinde Ar-ap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, yaptığı yazılı açıklamada, Ar-ap Bir-liğinin 12 Ekim’de dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplantı düzenlemeyi kararlaştırdığını açıkladı.

MISIR’IN TALEBİ ÜZERİNE KARAR KILINDI: Kararın Mısır’ın acil toplantı talebi ve bazı ülkelerin de bunu desteklemesi üzerine alındığını belirten Zeki, toplantının Türkiye’nin Su-riye’nin kuzeyine düzenlediği ope-rasyon nedeniyle yapılacağını belirtti.

OPE-RA’SYON KABUL EDİLEMEZ DİYE KARAR VERDİLER: Zeki, Ar-ap Birliği üyesi olan Su-riye’ye yönelik ope-rasyonu kabul edilemez bulduklarını savundu. Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin başlattığı Ba-rış Pı-narı Ha-rekatı sebebiyle Ar-ap Birliğini a-cilen olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir