Uçakta çok kritik açıklamalar

Gündeme ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400’lerle ilgili kritik açıklamalarının ardından bir yenisini daha ekledi bu kez ise F-35’ler ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Tacikistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, S-400 konusunda herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını, Temmuz’un ilk yarısında teslimatın başlayacağını belirtirken, F-35 konusunda da Tr-ump’la yeni bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Erdoğan, F-35 konusunda ‘bir yere kadar sabredeceğiz’ ifadesini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamındaki temaslarını tamamlamasının ardından yurda dönerken, uçakta, aralarında Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahit Akman’ın da bulunduğu gazetecilerle sohbet etti.

S-400 ALIMLARINDAN OLUMSUZLUK YK, TEMMUZ AYININ İLK YARISINDA ALIMLARIMIZ BAŞLAYACAK: Zirve sırasında, Pu-tin ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede S-400’lerin de gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, “zaten S-400 konusu bitmiş vaziyette. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Öyle zannediyorum ki Temmuz ayının ilk yarısında artık onlar da gelmeye başlayacaktır. Bu konuyla ilgili takvimi arkadaşlarımız takip ediyor” dedi.

PEKİ TÜRKİYE, ABD’NİN S-400 İLE İLGİLİ MEKTUBUNA NASIL VE NE ZAMAN YANIT VERMİŞ OLACAK: Erdoğan, “ABD’den S-400 konusunda gelen mektuba Türkiye ne zaman yanıt verecek? Nasıl bir mesaj verilecek? Yaptırım meselesi nasıl aşılacak? Tr-ump ile görüşmeniz mi belirleyici olacak? F-35’den Türkiye’nin vazgeçmesi mümkün mü” şeklindeki soruya da şöyle cevap verdi:

BU HAFTA İÇERİSİNDE YANIT MEKTUBUMUZU VERECEĞİZ: “Milli Savunma Bakanlığımız o mektuba karşı bir mektup konusunda çalışmasını sürdürüyor. Çok kısa zamanda, belki de bu hafta içerisinde cevabi mektup gönderilecektir. Çerçevesi içeriği belirlenmiş vaziyette.

BENİM DEVLET ADAMLIĞIMA TERS S-400’LER İLE İLGİLİ TAVİZ SÖZ KONUSU DEĞİL VE OLAMAZ: Diğer konuya gelince, bu konuda kararımız nettir. S-400’den taviz vermeyeceğiz. Her zaman söylüyorum; burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Ru-sya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız.

KONU F-35’LERE GELİNCE TAKSİTLERİMİZİ DÜZENLİ ÖDEMEKTEYİZ, 4 ADETİNİ TESLİM ALDIK: F-35 konusunda da söyleyeceğim şeyler aynı. Üzerimize düşeni hep yaptık. Ödemelerse, taksitlerimizi tıkır tıkır ödüyoruz. Şu ana kadar 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yaptık. Biz görevimizi yerine getirirken, karşımızdaki de görevini yerine getirecek. F-35’lerden 4 tanesini teslim aldık. Bunlar şu anda Arizona’da. Generalimizi gönderdik, pilotlar orada, eğitimleri aldılar.

FAKAT UÇAKLARI TESLİM ETMEYE VARINCA İŞ BİZE KARŞI YANLIŞ İÇERİSİNE GİRİYORLAR: Ama uçakları göndermeye gelince bu noktada maalesef bize yanlış yapıyorlar. Bu uçakların bir kısım parçaları da Türkiye’de üretiliyor. İşin bir de bu boyutu var. Sen ödemeyi yapacaksın, parçaların bir kısmı burada üretilecek ama kalkıp ‘uçakları vermeyeceğiz’ diyeceksin. Bu tabi ki yakışık almıyor.

DİĞERLERİ FARKLI DAVRANIP, TR-UMP DA FARKLI SÖYLEMLERDE BULUNUYOR: Bu konuları ben Sayın Tr-ump ile görüştüğüm zaman bakıyorum ki o farklı konuşuyor. Bunlara gelince bunlar da farklı davranıyor. Bu tür şeyleri yapmak doğru değil.

BİZİM SABRIMIZ DA BİR YERE KADAR : Belli bir yere kadar sabredeceğiz. G20 zirvesinde Sayın Tr-ump ile etraflıca görüşmemiz olacak. Orada bu konuları ele alacağız. Ama aşağıdaki birileri farklı şeyler konuşursa, o zaman hemen zaten Sayın Tr-ump ile irtibatımızı kurarız, orada da konuları telefon diplomasisi ile çözmeye çalışırız. Orada da bu işler fazla gecikmiyor.”

BİR ÇOĞU ÖDEME BİLE YAPMIYOR, TÜRKİYE ÖDEMELERİNİ DÜZGÜN YAPAN 3-5 ÜLKEDEN BİRİ  KONUMUNDA: “Çözüleceğine inanıyor musunuz” şekindeki soruya ise Erdoğan şöyle yanıt verdi: En azından inanmak istiyorum. Çünkü Türkiye de ABD de NATO ülkesi. Türkiye NATO’nun en güçlü ayağı ve NATO’da ödemelerini yapan üç beş ülkeden bir tanesi. Birçoğu ödemesini bile yapmıyor ya da çok düşük ödeme yapıyor. Bir stratejik ortak, bir ortağa yanlış yapar mı? Yapmaması lazım. Biz NATO’nun farklı bir ayağı konumundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir