Sözü yetkili ağızdan aldık iddiası

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “S-riyelilere 32 milyar dolar harcama yaptık. Bu 32 milyar doların hazinemizde, bankalarımızda olduğunu düşünebiliyor musunuz” ifadelerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Arnavutluk ve Kosova ziyaretlerinin ilk durağı Türkiye Maarif Vakfı (TMV) bünyesine geçen New York Üniversitesi Tiran’ın (UNYT) akademik senesi açılışına katıldı.

Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin “yumuşak gücü” öne çıkardığını, fakat gerekli yerlerde “sert gücü” kullanmaktan da çekinmediğine işaret ederek, Türkiye’nin bölgede terörizm ve göç gibi birçok sorunla mücadele ettiğini anımsattı.

ÜLKEMİZE YAPILAN EKONOMİK SAL-DIRILAR BİZİ BU DENLİ ETKİLEMEZDİ

S-riye’deki durumun insani sonuçları olduğunu, Türkiye’ye 3.5 milyon S-riyeli ve yarım milyondan fazla da diğer ülkelerden sığınmacı geldiğini ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, “32 milyar dolar harcadık. Bu 32 milyar doların hazinemizde, bankalarımızda olduğunu düşünebiliyor musunuz? Dost ülkelerden bile gelen ekonomik sal-dırılardan bu kadar etkilenmezdik” dedi.

TÜRKİYE İNSANİ YARDIM OLARAK EN ÜST DÜZEYDE

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin savunmasız insanlar için bu parayı harcamaktan asla pişmanlık duymadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu yüzden insani yardımda Türkiye dünyada en üst sırada. Geçen yıl 8 milyar dolar harcadık, ABD 6 ya da 7 milyar dolar harcadı. ABD dünyadaki en zengin ülke.

Sadece bir örnek ve karşılaştırma olarak ekliyorum, 2016’da ABD 6.3 milyar dolar harcadı, Türkiye 6. A-BD birinciydi, Türkiye ikinci. 2016’ya göre Türkiye insani yardım miktarını 2 milyar dolar artırdı. Bu bizim önceliğimiz durumunda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir