Sözü yetkili ağızdan aldık iddiası

Ülkemizi yakından ilgilendiren basın toplantısı düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile beraber bir ortak basın toplantısında buluştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeme dair sözlerinden önemli kısımlar:

Geçenlerde teknik düzeydeki çalışmalardan sonra açıklamalarda bulunmuştuk. Bunun ön mutabakatın bir başlangıcı olduğunu söylemiştik. Detaylandırılması gereken birçok konu var. Bugün AB’D’li ko’mutan Şa’nlıurfa’ya gelecek.

Tr’ump’ın 20 mil sözü var bize. Burada hedef Gü’venli Bölge’den Y-P’G/P-K’K’nın uzaklaştırılmasıdır. A’BD’nin oya’lama tak’tiğinin geçerli olmayacağıdır. Mün’biç’te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar.

AB’D, Y’P-G/P’K-K’ya sil’ah yardımını devam ettiriyor. Samimi olmaları ve oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.

F-3’5’LER KONUSU İSE: Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarılması söz konusu değildir. Bugüne kadar 1,4 milyar dolar ödeme yapmıştır. Türkiye’de üretimler devam ediyor.

Karşılıklı anlayış çerçevesinde biz bu işleri yoluna koyabileceğimiz düşünüyoruz. Aksi takdirde iki ülke karşılıklı adımlar atar ve iki ülke ilişkileri gerilir. Biz bu aşamada bunları konuşmak yerine var olan sorunları çözmeye odaklanıyoruz. Diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir