Limonları ikiye kesip fırınlarsanız.. Hemen uygulamak isteyeceksiniz bunu..

İşinize yarar bilgilerde bugün limonu fırınlamak var sevgili okur. Böyle söyleyince hiçbir anlam ifade etmese de nedenlerini öğrendiğinizde hemen uygulamak isteyeceksiniz, bundan eminiz!

Aklınıza gelmeyecek yararlı bilgiler köşemizde bugün limonu ağırlıyoruz. Mutfağımızda eksik etmediğimiz meyveler ne yazık ki minik sineklerin uçuşmasına neden oluyor ve üstelik bu sinekler oldukça hızlı çoğalıyorlar. Evimizin en önemli bölümü olan mutfağı sağlıklı bir şekilde korumak istiyorsanız bu yöntemi uygulamaktan kaçınmayın!

Meyve ya da sirke sineği olarak bilinen bu minik haşerelerden kurtulmak için etkili bir yöntem var. Bir adet limonu ortadan ikiye kesin ve ve fırının tel kısmına yerleştirin. Bu aşamada fırını çalıştırmanıza gerek yok. Fakat limonları yerleştirmeden önce fırını ısıtmanız gerekli..

Tüm gece limon dilimlerini fırının içinde bekletin. Sıcak fırın içinde bekleyen limonların kokusuna gelen sinekler, fırının içinde toplanacaktır. Sabah kalktığınızda mutfağın sineklerden arındığına şahit olacaksınız. En son yapmanız gereken şey ise fırının temizlenmesi..

LİMONLA FIRIN NASIL TEMİZLENİR?: Limon suyu, karbonat ve sirke gibi temel malzemelerle toksik olmayan fırın temizleyicileri kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Her pişirme sonrasında lekelerin daha zorlu hale gelmesini önlemek için fırın tabanına alüminyum folyo yerleştirin. ( Fanlı fırınlar için) Her kullanım sonrasında folyoyu yenileyip lekeleri kurumadan silin.

Fırın içerisinde oluşan kötü kokuları gidermek için küçük bir fırın kabını su ile doldurun. İçerisine 2 adet limonun suyunu sıkıp kabuklarıyla beraber suya ilave edin. 250 derece 30 dakika boyunca pişirin.

Limon kötü kokuları giderirken, kabuğundaki uçucu narenciye yağları fırın yüzeyindeki lekelerin daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Limonlu suyu fırından çıkarın ve fırının temizlenebilir sıcaklığa gelmesi için bekleyin.

1 yemek kaşığı karbonatı yarım su bardağı sirke ve 1 su bardağı su ile karıştırıp temiz bir sprey şişesine alın. Lekelerin üzerine hazırladığınız karışımdan püskürtüp bit gece boyunca bekleyin.

Ertesi gün sıcak su ile fırının içini silerek temizleyin. Çıkmayan lekeler için yardım limonun üzerine bir yemek kaşığı karbonat dökün. Leke çıkana kadar baskı uygulayarak ovalayın.

Yarım saat bekledikten sonra sıcak su ile durulayıp temizleyin. Zorlu lekeler ve sertleşmiş yağ artıkları için limon suyunu karbonat ile macun haline getirdikten sonra lekenin üzerine uygulayın. 1 saat bekledikten sonra sıcak su ile durulayıp temizleyin.

MİKRODALGA FIRIN TEMİZLİĞİ: Küçük bir kasenin içini su ile doldurup yarım limon suyu ilave edin. Yüksek güçte mikrodalgayı 3 dakika boyunca çalıştırın. İçerideki buharın lekeleri yumuşatması için fırının kapağını açmadan 5 dakika bekleyin. Kapıyı açın ve dikkatlice kaseyi çıkarın. Temiz bir bez ile yumuşayan kirleri temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir