İkili görüşme esnasında kameraya yansıdı

Kritik Soçi görüşmesi öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Rusya Devlet Başkanlığı Rezidansı girişinde ülkemize ve özellikle cumhurbaşkanımıza olan hayranlığından “merhaba” diyerek samimi bir dille karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Putin’in bu jestine gülümseyerek karşıladı. Bu sıcak ilgiden duyduğu memnuniyeti gösterdi.

İki liderin kapalı kapılar ardında basından uzak görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına aldığı kırmızı dosya içerisindeki “güvenli bölge haritası”nı tüm detaylarıyla ele almaları bekleniyor. Özellikle “Barış Pınarı Harekatı”nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü zedeleyici değil, bölgeye istikrar getirici bir harekat olduğu vurgulanacak.

Dünya basınının gözünü çevirdiği bu çok kritik görüşme 13.30 sularında başladı. İki bölgesel güç arasındaki bu çok kritik görüşmenin olumlu ve ılımlı geçmesi bekleniyor. Görüşme sonucunda bölgede kalıcı çözümler üretilmesi ve önemli kararlar alınması umuluyor. Görüşmelerin uzun sürmesi çözüm umudunu arttırmaktadır. Uzun süreli ve kalıcı çözüm için tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar iki ülke heyetlerince ele alınmaktadır. Sadece sınır boyu değil özellikle İdlib’in de ele alınması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir