Henüz çok küçükken babası göndermişti

Uzman Onbaşı Ahmet Sinan Demircan adlı yiğidimiz, Kuzey I’rak’a düzenlemekte olan Pençe – 2 adlı opera’syonda şe’hit düşmüştü. 120 bin TL olan Şe’hit tazminatı ise babası ve annesi arasında dava niteliğinde konu oluşturdu.

Anne Emel Erkara, “Ahmet daha 23 günlükken babası bizi bırakıp gitti. Şimdi gelmiş ve tazminattan pay istiyor” diye ü’züntüsünü aktardı.

Anne Emel Erkara’nın avukatı Melis Nur Yeter de “Ahmet askerdeyken verasetname imzalamış ve bütün haklarını annesine devretmiş. Fakat Milli Savunma Bakanlığı bunu kabul görmüyor. Genel olarak hiçbir askerin imzaladığı veraset belgesini kabul etmemekte. Bize mah-kemede sorunu çözün diyorlar” diye ekledi.

Habertürk’ten Neşet Dişkaya’nın aktardığı bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçen temmuz ayında Ir’ak’ın kuzeyindeki Ha’kurk bölgesine düzenlediği ‘Pençe-2’ opera’syonunda, m-ayına basan Uzman Onbaşı Ahmet Sinan Demircan ş-ehit oldu. 23 yaşındaki Ahmet Sinan Demircan, memleketi Gaziantep’te toprağa verilmişti.

Demircan ş-ehit olduktan kısa süre sonra yaklaşık 120 bin lira olan ş-ehit tazminatı kendisini büyüten annesi Emel Erkara ile babası Ahmet Demircan arasında dava konusu haline geldi. Anne Emel Erkara, oğlu ş-ehit olduktan sonra Genelkurmay’a başvurup ş-ehit tazminatının kendisine verilmesini talep etti.

Oğlunun “Askerliğim süresince vefatım halinde tüm özlük haklarım annem Emel Erkara’ya verilmesi” şeklinde yazdığı ve’raset belgesini de Genelkurmay’a iletti. Fakat baba Ahmet Demircan da birden bire çıkı gelerek ş-ehit tazminatını talep etti.

BUNA ASLA BÖYLE BİR HAKKI YOK

Şe’hit olan oğlu henüz 23 günlükken eşi tarafından sokağa atıldığını dile getirenanne Emel Erkara, “Benim oğlum 23 günlük bebekti ben eşimden ayrıldım. Beni sokağa bıraktılar. Ben ailemin yanında yaşıyorum. Oğluma babam, abilerim sahip çıktılar. Benim ailem sahip çıktı 23 sene. 23 yıl sonra karşıma çıkıyorlar, ‘size ne kadar verdiler?’ diyerek buna ne hakları var.

Ş-ehidimin a’cısını yaşarken onlar bana böyle bir mesaj atıyor. Başın sağ olsun demiyorlar. 23 sene sonra ortaya çıkıyorlar. Bunlar ş-ehidimi sormuyorlar para hesabı güdüyorlar. Dava açtım. Ş-ehidim, babasının ş-ehitlik kartını veya herhangi bir hakkından yararlanmasını, beş kuruşunu almasını istemiyor” diye ekledi.

BAKANLIK KABUL ETMEMEKTE

Milli Savunma Bakanlığı’nın askerde imzalanan veraset kabul etmediğini dile getiren Emel Erkara’nın avukatı Melis Nur Yeter, kendilerine ‘mahkemede sorunu çözün’ diyerek paranın yatırılmadığını aktardı. Avukat Yeter, “Ş-ehidimizin ö-lm’eden önce el yazısı ile düzenlemiş olduğu ve bütün o-lüm yardımını annesi Emel Erkara’ya bıraktığını belirten belge, bir ko’mutan tarafından bize aktarıldı. Bu belge ile Milli Savunma Bakanlığı’na başvurduk. Bu belgenin tek başına yetersiz olduğu aktarıldı.

Babası daha 23 günlükken terk ettiği için ş-ehidimiz bütün yardımı annesine verilmesini istemiş. Bunu ö-lmeden önce resmi yazı olarak yazılı bir şekilde beyan etmiş. Babası ce’zaevinde, Genelkurmay’a haklarından feragat etmediğini dile getirdiği için Genelkurmay paranın tamamını annesine yatırmıyor.

Para şimdilik Genelkurmay’da. Daha önce de benzer konularda ş-ehit parasının ilk olarak verilmesi gereken kişinin ş-ehidin bildirdiği kişi olduğuna hükmedilmişti. Bu şekilde bir mah’keme kararımız var. Buna rağmen bile Milli Savunma Bakanlığı bu belgeye rağmen ş-ehidin iradesini yerine getirmiyor. Bakanlık, da’va açmamızı talep ediyor” diyerek sözlerini noktaladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir