Hassas konuda karara da varıldı

Edindiğimiz bilgilere göre Türkiye gazetesinden Kayaoğlu’nun yazısına göre, MKYK’da yerel seçim sonuçları değerlendirilirken, bazı milletvekilleri özellikle Su’riyeliler konusunda vatandaştan tepki geldiğini ve bu konuda yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Ve bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz Su’riyelilere kapılarımızı açmak zorundaydık. Görmezden gelemezdik. Onlara sahip çıktık.

başımıza da gelme durumu doğabilirdi.

Bizlere kim yardım edebilecekti ki, kim sahip çıkabilirdi?

BU KONUDA ADIM ATACAĞIZ:

Fakat bu konuda yeni adımlarımız olacak. Ülkelerine dönmelerini teşvik edeceğiz. Suç işleyenleri kesinlikle sınır dışı edeceğiz. Ayrıca Su’riyelilerden aldıkları sağlık hizmeti karşılığında bir katkı payı alınmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

HERHANGİ BİR SU’Ç SU’RİYELİLERİN YASAL KALIŞ HAKLARI SONLANDIRACAK:

Geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklama da İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’dan gelmişti.Çataklı, önemli konularda su’ç işleyen Su’riyelilerin Türkiye’de geçici koruma statüleri iptal edilmek suretiyle yasal kalış haklarının sonlandırılacağını ve ülkelerine gönderileceğini söylemişti.

Çataklı, “Kimsenin bir defa ülkemizde su’ç işleme özgürlüğü yok. Bu Su’riyeliler için de geçerli vatandaşımız için de geçerli. Su’riyelilerin de diğer yabancıların da işlediği su’çlarla ilgili olarak hem adli mercilerimizde işlemler sürüyor hem de idari işlemler gerçekleştiriliyor. Özellikle önemli konularda su’ç işleyen Su’riyelilerin Türkiye’de yasal kalış hakkı yani geçici koruma statüleri iptal edilmek suretiyle yasal kalış hakları sonlandırılıyor. Ülkelerine dönmeleri sağlanıyor” diye konuşmuştu.

DENETİMLER NET OLARAK SIKLAŞACAK

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce, ilgili bütün paydaşların da görüşleri alınmak suretiyle ‘Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’nın hazırlandığını ve uygulamaya konulduğunu anlatan Çataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması ve talimatları doğrultusunda 6 aylık ayrı bir planlama çalışması yaptıklarını dile getirmişti.

UYUMLARI KONUSUNDA YABANCILARIN ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Çataklı, şöyle devam etmişti: “Önümüzdeki 6 aylık süreçte ülkenin tamamında, ilk girdikleri sınırın kapısından ülkenin her sathında yoğun denetim yapacağız, denetimleri sıklaştıracağız. Ülkemize yasa dışı yollardan girmiş olan tüm yabancıların yakalanması ve sınır dışı edilmesiyle ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz. Yasal yollardan da olsa ülkemizde olan yabancıların uyumu konusunda çalışma yürüteceğiz. Bu ülkenin kurallarına, geleneklerine, göreneklerine ve kamu düzenine uymaları hususunda çalışma yürüteceğiz.”

A’RAPÇA TABELALAR TÜRKÇE’YE ÇEVRİLECEK İSTANBUL’UN TAMAMINDA OLACAK

Kilis’te 531 Arapça tabelanın Türkçesi ile değiştirildiğini hatırlatan Çataklı, bu uygulamanın ülke genelinde devam ettiğini söylemişti.

İstanbul’un Fatih, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinde çalışmalara başladıklarına işaret eden Çataklı, “İstanbul’un tamamında bu Arapça tabelaların kısa süre içinde Türkçeye çevrilmesini sağlayacağız” demişti. Diyerek sözlerini noktalandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir