Gece yarısı deprem oldu

Gece yarısı vatandaşları evlerinden çıkaran kor-ku-tan deprem,

Vatandaşlar tedirgin depremin şiddeti zira az da değildi,

Çankırı şehrimizde yaşanan deprem halkı sokağa döktü.

Okulları tatil ettiren deprem akşam üzeri Çankırı merkezli olarak yaşandı, Richter ölçeğinin yaptığı ölçüme göre yaklaşık 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Çankırıda endişe yaratan deprem, Ankara ve çevre illerden de hissedildi. 4.7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 20.23’te merkez üssü Orta ilçesinde Richter ölçeğine göre 3.9 büyüklüğünde artçı şok meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden artçı şokun büyüklüğü 4.0 olarakta açıklandı.

Alınan verilere göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, Çankırı’nın Orta İlçesinde saat 20:14’te 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 5 kilometre olarak açıklandı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, saat 20:14’te Çankırı’da 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği 6 kilometre olarak açıklandı.

Deprem Başkentte de hissedildi: Orta İlçesi Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay’dan açıklama, Çankırı’nın Orta İlçesi Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay, merkez üssü Orta ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde depreme ilişkin, “Yüksek binalarımızda ufak duvar çatlakları var, onun haricinde bir sorunumuz bulunmuyor.” dedi.
Onay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirtti. Yaşanan depremin ardından ilçede herhangi bir sorunun bulunmadığını anlatan Onay, “Yüksek binalarımızda ufak duvar çatlakları var, onun haricinde bir sorunumuz bulunmuyor. İlçe merkezimizde can ve mal kaybı yok. Allah beterinden korusun.” dedi. Vatandaşlardan Murat Keşkekçi, büyük bir korkuyla depremi hissettiklerini vurgulayarak, “Altımızdan sanki kayalar yuvarlanıyor sandık. Çocuklarımı alıp dışarı çıktım. Herkes panik halinde.” ifadesini kullandı.

Eğitim ve öğretime de ara verildi: Çankırı’nın Orta ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından tedbir amacıyla ilçe genelinde okullar tatil edildi. Orta Kaymakamı İlhan Kayatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki bütün köylerle irtibat kurulduğunu ancak bir sorunun bulunmadığını, sabah daha geniş çaplı araştırma yapacaklarını söyledi. Kayatürk, tedbir amacıyla okulların yarın tatil edildiğini belirtti. AFAD’TAN DA AÇIKLAMA GELDİ: İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çankırı’nın Orta ilçesinde meydana gelen #deprem sonrası şu ana kadar olumsuz bir ihbar alınmadı.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir