Gazete’de yayımlanacak paralar iade edilecek

10 binlerce vatandaşımızı yakından alakadar eden gelir vergisiyle ilgili netice Resmi Gazete’de yayınlandı. İşten ayrılan kıdem tazminatı talep ederekten alan ve iş verenler, artık kendilerinden kesilmekte olan geIir vergisi miktarını geri alabilmektedir. Peki hangi ödemeden ötürü yapılmış olan kesintiler ödenecek: Başvuru dilekçesi..

İşçi ve işverenin karşılıklı olarak anlaşarak iş sözleşmesini feshettiği durumlarda alınan kıdem tazminatları için vergi iadesi alınabilmesinin yolu açıldı. İkale sözleşmesi adı verilen anlaşma yoluyla kıdem tazminatı alanlar, tazminat tutarlarından kesilen gelir vergisini geri alabilecek. On binlerce çalışanı ilgilendiren iade ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, gelir vergisi iadesi sadece fazladan ödenen ücretlerde yapılan kesintileri kapsıyor.

İade kimlere olacak: Vergi iadesi alabilmek için verginin kesildiği tarihten sonra en fazla 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor. Daha önce dava açmamış olanlar 2019 yılı itibariyle en erken 2014’e kadar olan dönem için iade alabilecekler. İade alabilmek için hak sahiplerinin başvuru yapması ve varsa açmış oldukları davalardan vazgeçmeleri ya da yeni dava açmayacak olmaları gerekiyor.

Peki ne kadar olacak: Vergi iadesini hesaplarken, işveren ile anlaşarak kıdem tazminatını aldığınız dönemdeki kıdem tazminatı tavan miktarı ve yine tazminatınızı aldığınız dönemdeki gelir vergisi oranına dikkat etmelisiniz. Ücretlerden kesilen vergi oranları yüzde 15 ila 35 arasında değişiyor. Tazminatınızdan ne kadar vergi kesildiğini işyerinden öğrenebilirsiniz. Tazminattaki miktar ve kesilen vergi diliminin yüksekliğine göre alınacak vergi iadesi de artacak.

Resmi gazete ne demektir: Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi, bir kurum olarak 7 Ekim 1920 günü kurulmuş ve ilk gazetesini 7 Şubat 1921 günü çıkarmıştır. O tarihlerden itibaren çıkartılmaya devam edilen resmi gazete; amaç olarak cumhurbaşkanı, başbakan, hükümet ve meclis tarafından çıkarılan yönetmelikleri, yasaları ve genelge kararlarını yayınlamayı kendisine amaç edinmiştir. İlk kurulduğu yıllarda ismi “Ceride-i Resmiye” olarak geçen gazete, 10 Eylül 1923 tarihinden itibaren “Resmi Ceride” olarak anılmaya başlanmış ve bu adla yayın çıkarmaya devam etmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir