Fatura derdi kalmayacak ayrıntılar netleşti

Ülkemizde bu sıralar enerji ücretlerinin ceplerimizi zorladığı bir dönemden geçerken kendi evlerinin çatılarına üretim tesisi yaparak gider ücretlerini sıfırlamayı amaçlayan yüz binlerce insanımızın merakla beklemekte olduğu bu düzenlemenin net ayrıntıları da belirdi. Artık resmi gazete de yayınlanması beklenmekte olan düzenleme, lisanssız elektrik üretimin de mühim bir “dönüşümü” de birlikte getirmiş olacak.

Buna göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), vatandaşın tükettikleri elektriği üretmeleri ve fazlasını sisteme satmaları için “lisanssız üretim” modeli geliştirdi. Bu modele göre vatandaş, EPDK’dan lisans almadan evinin çatı ya da cephesine güneş uygunsa rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis kurabiliyor ve de,

elektrik üretebiliyordu. EPDK, bu sistemde köklü değişiklik öngören bir yönetmelik hazırladı. Habertürk’ten Olcay Akdilek’in haberine göre; yönetmeliğin, kısa süre içinde Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Peki, yeni düzenleme neler içeriyor? Mevcut ve yeni düzenleme karşılaştırmalı olarak başlık başlık böyle:

TÜKETİM YAPILDIĞI KADARIYLA SINIRLAMA: Yeni düzeleme uyarınca vatandaşlar, en fazla tüketimleri kadar tesis kurabilecek. Daha önce, toplam 1 megavatı geçmemek koşuluyla tüketimlerinin 30 katına kadar tesis kurabiliyorlardı.

ELEKTRİĞİN SATIŞ ÜCRETİNE AYARLANMA: Yeni düzenlemede, vatandaşlar tüketimlerinin dışında kalan fazla elektriği sisteme verebilecek. Ancak, piyasada oluşan “takas fiyatı” üzerinden satış yapacak. Mevcut düzenlemede, güneşten üretilen her kilovatsaat elektrik için 13,3, rüzgar için 7,3 dolar sent ödeme yapılıyordu.

MAHSUPLAŞMA AYLIK OLARAK: Yeni düzenleme ile öngörülen aylık mahsuplaşma sistemi ile vatandaşlar, hafta içi veya gece tükettiği elektriği; gündüz veya hafta sonu ürettiği elektrikten karşılayabilecek. Böylece elektrik şebekesi depo olarak kullanabilecek. Bu gelişmeleri duyan vatandaş bir hayli sevinçli ve umutlu duruma gelmiş oldu. Bu önemli gelişmeden bi haber olan vatandaşlarımıza yani sizin sevdiklerinize arkadaşlarınıza da ulaşmak ve bilgilendirmek amaçlı olarak haberimizi payIaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir