Bu’ruk bir bay’ram yaşadılar

Zaman su gibi akıp geçiyor. Daha dün gibi hatırlıyoruz Eren’in şe’hit olduğu günü. Trabzon şehrinin Maçka ilçesinde, 2 sene önce P-K’K’lı ter-öristlerin erzak ç-aldığını ihbar edip, güv’enlik güçlerine yer gösterirken açılan at’eşle şe’hit olan Eren Bülbül (15), şe’hadetinin 2’nci yılında kabri başında dualarla anıldı.

Vefat yıl dönümü Ku’rban Bayramı’na denk gelen şe’hit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, bayramı buruk yaşadıklarını belirterek, “Eren’imsiz bayram buruk geçiyor. Şimdi Eren’imin parası ile ku’rban kesiyoruz. Fakat ne et yiyebiliyorum ne de başımı dik tutabiliyorum. Bu acı bir ana için çok büyük” dedi.

Maçka ilçesinde 11 Ağustos’ta P-K’K’lı ter-öristlerin erzak ç-aldığını ihbar eden ve girdikleri evi gösterirken ter-öristlerin açtığı at’eşle Ja’ndarma Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik ile şe’hit olan Eren Bülbül´ün şahadetlerinin üzerinden 2 yıl geçti. Sal’dırıda şe’hit olmadan önce sosyal medyadaki hesabında, ‘Biri de çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın’ paylaşımının ortaya çıkmasıyla Türkiye’yi hüzne boğan Eren Bülbül, kabri başında dualarla anıldı.

İlçe, kent ve kent dışından çok sayıda kişi, 2’nci vefat yıldönümü Ku’rban Bayramı’na denk gelen şe’hit Eren Bülbül’ün mezarını ziyaret etti, Kuran-ı Kerim okuyup dua etti. Kabri ziyaret edenler, şe’hit Eren Bülbül’ün mezarına çiçekler bıraktı. Şe’hit Eren Bülbül’ün ailesi de, oğullarının vefat yıl dönümünde hüzünlü bir bayram yaşıyor. Şe’hit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül’, bayram günü ziyaret ettiği oğlunun kabri başından bir an olsun ayrılmıyor.

UNUTMAK İMKANSIZ: Şe’hit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, çok zor zamanlar geçirdiklerini anlatarak, “Oğlumu toprağa vereli 2 yıl oldu. Çok zor, Eren yok, Eren’in acısı çok büyük. Çok büyük zorluklar yaşıyorum, çocuğumun acısı hiç dinmiyor. Eren’im çok başkaydı. Eren, erkek çocuklarımın en küçüğüydü. Şimdi benim yavrum yok. Erenimin çektiği yokluklar içimde derin yara.

Fakat oğlum şe’hit oldu çok güzel ve onurlu bir duygu. Vefatların en güzeli. Benim yavrum şe’hit oldu. Gelenim gidenim, arayıp soranım oldukça fazla. İnsanlar yanımda olmaya ç-alışıyorlar. Kimse beni unutmuyor. Allah herkesten razı olsun. Ama dediğim gibi ben yavrumun öldüğüne üzülmüyorum. Çektiği yokluklar geliyor aklıma. Bir ana bir evladına ‘ekmeğimiz yok’ nasıl der. Yırtık çorabı nasıl giyindirir. Bunların eziklikleri hep yüreğimde. Allah hiç kimseyi evlat acısı ile sınamasın. Oğluma doyamadım o da hayata doyamadı. Onu unutmak mümkün değil” dedi.

ÇOK YOKLUĞU YAŞADI AÇ UYUDU: Eren’in Ku’rban Bayramları’nda yaşadığı zor günleri anlatan gözü yaşlı anne Bülbül, “Yokluk yaşadı, aç yattı. Erenimle birlikte bir gün Ku’rban Bayramı’nda yayladaydık. Yaylada kimse et vermedi onlara. Köyde ku’rban kesenler oldu. Ama köy çok uzaktı.

Ormanın içinden geçmek gerekiyordu. ‘Gideyim anne ya bir parça et verirler, ya da bayram harçlığı verirler bana’ dedi öyle gitti. Akşam ezanı geçtiğinde geldi. ‘Anne bayramlaştım ama ne et verdiler bana ne de harçlık’ dedi. O boynunun büküklüğünü hala hatırlıyorum. Şimdi Erenimin parası ile ku’rban kesiyoruz. Ama ne et yiyebiliyorum, ne de başımı dik tutabiliyorum. Bu acı bir ana için çok büyük. Allah kimseyi böyle sınamasın” diye konuştu.

GÖNDERİSİ YÜREKLERİMİZİ BURKMUŞ İDİ: 11 Ağustos 2017’de Maçka ilçesinde, P-K’K’lıların erzak ç-aldığını ihbar edip, girdikleri evi gösteren Eren Bülbül, ter-öristlerin açtığı at’eş sonucu Jandarma Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik ile şe’hit oldu. Olaydan 2 ay önce, Eren Bülbül’ün facebook’taki hesabından paylaştığı belirlenen mesaj sosyal medyada gündem oldu.

Eren, sosyal medya hesabından ‘Biri de çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın:(‘ paylaşımı, sosyal medyada en çok konuşulan ve paylaşılanlar arasına girerek, herkesi duygulandırmıştı. Türk Hava Yolları (THY) da, filosuna dahil olan ‘rüya uçak’ olarak adlandırılan ve şe’hit Eren Bülbül’ün anısına ‘Maçka’ adını verdiği ilk Boeing 787-9 Dreamliner uçağı ilk seferini İstanbul’dan Trabzon’a yapmıştı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da, şe’hit Eren Bülbül´ün adını taşıyan Sİ’HA’nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

BAYRAKTAR DA EREN’İ UNUTMAYANLAR ARASINDA: Bu arada, Selçuk Bayraktar, twitter hesabından Eren Bülbül ve adının verildiği Sİ’HA’nın fotoğraflarını paylaştı. Bayraktar, paylaşımında “Aziz ismin semalarımızda saklı… Bayramın mübarek olsun sarp yamaçların yiğit kartalı Eren” ifadelerine yer verdi. Öte yandan, sosyal medyada binlerce takipçi, Eren Bülbül adına ‘İyi varsın Eren’ paylaşımı yaparak, şe’hit Eren Bülbül’ü andı. Ru’hu şa’d olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir