Bunu da gördük belediye de Türkçe yasağı

Seçimlerin ardından h’dpli belediyelerin yaptıkları sabırları taşırıyor her gün bir yeni skandaIIar zinciri ekleniyor. Sonrada neden kayyum atıyorsunuz diye ortalıkta dolanıyorlar. H’dp bir kürt partisi değildir, kürtleri temsil etmiyor bunu artık insanlarımızın iyice anlaması gerek.

H’dp bir ter-ör partisidir. Ter-ör’ü temsil etmektedir. 31 Mart mahalli seçimlerinden sonra kayyumdan H-DP’ye geçen Derik Belediyesinde Türkçe konuşmaya yasak getirildi. Başkan Mülkiye Esmez yönetimindeki belediyede, çalışanlara “Neden burada Kürtçe konuşulmuyor, neden Türkçe konuşuluyor? Türkçe konuşmak yasaktır, Kürtçe konuşacaksınız” diye baskı yapılıyor.

BUNU DA YAPTILAR ŞE-HİTLERİMİZİN YAKINLARINI İŞTEN ATTILAR: Yeni Şafak’ın haberine göre: Mardin’de 31 Mart mahalli seçimlerinden sonra kayyumdan H-DP’ye geçen Derik Belediyesinde işçi kı-yımı yapıp Türkçe konuşmayı yasakladı. Başkan Mülkiye Esmez yönetimindeki belediye aralarında şe-hit ve polis yakını olan 7 kişiyi önce temizlik işlerine vererek mobing uyguladı. Ardından şehit, polis yakınları ve kayyum döneminde işe girenlerin Sosyal Sigortalar Kurumundan (SGK) çıkışlarını verdi.

ATILAN ŞE-HİT YAKINLARI YERİNE P-KKLILAR İŞE ALINDI: Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartılan iki şehidin kardeşi Mehmet Dinç, polis yakınları Bayram ve Ejder Dağ, 3 kuzeni şehit olan Sultan Özen, Meral Önemli ve Yüsra Sungur işten çıkarıldıklarını bilmeden 8 gün boyunca çalışmaya devam etti. Çıkartılan işçilerin yerine P-KK’lılar işe alındı. Ayrıca H-DP’li belediye Türkçe konuşmayı yasakladı. İşten çıkartılan şehit yakınları yaşadıklarını anlattı.

SİZLER DEVLETİN ADAMLARISINIZ: Şehit Nuri ve İdan Dinç’in kardeşi Mehmet Dinç, “Bize ‘Siz devletin adamısınız kayyumla geldiniz, kayyumla gideceksiniz. Biz sizi görmek istemiyoruz’ dediler” dedi. İki yıl boyunca kayyum belediyesinde şoför kadrosunda çalıştığını söyleyen Dinç, şunları söyledi: “Kardeşlerim korucuydu. Biri 1993 yılında diğeri de 2016’da yola döşenen mayın patlaması sonucu 4 askerimizle birlikte şehit oldu.

İLK BAŞTA SÜRGÜN ARDINDAN ÇIKIŞLAR: 31 Mart seçimlerinden sonra belediyeyi H-DP’nin kazanmasıyla birlikte bizi temizlik işlerine gönderdiler. Sonra bize haber verilmeden 15 Mayıs’ta SGK’dan çıkışımızı vermişler. Biz çıkartıldığımızı 23 Mayıs’ta öğrendik. İşine son verilenler çıkarıldıklarını bilmedikleri için 8 gün boyunca temizlik işlerinde çalışmaya devam etti. Yaşadığımız haksızlığı hukuka taşıyacağız. Daha sonra iki P-KK’lı makam şoförü yapıldı. Bunlardan birinin oğlu dağda, diğeri de ihraç edilenlerden biri.”

Derik belediyesi bünyesinde hizmet veren Kadın Dayanışma ve Geliştirme Birim Sorumlusu olarak göreve başlayan Sultan Özen, şunları anlattı: “31 Mart yerel seçimlerinden sonra yönetim el değiştirince H-DP’li belediye başkanı 17 Nisan’da birimimizi ziyarete geldi. Yapılan faaliyetler hakkında bilgi almak için geldi ama psikolojik baskı uyguladı.”

BURADA KÜRTÇE İLETİŞİM SAĞLAYIN KONUŞUN: “Bizleri küçümser tavırlarla konuşarak ‘Neden burada Kürtçe konuşulmuyor, neden Türkçe konuşuluyor?’ gibi konuşmalarda bulundular. 8 atölyemiz var her atölyeye girdiklerinde, ‘Türkçe konuşmak yasaktır, Kürtçe konuşacaksınız’ dediler. Ziyaretten sonra ayın 23’ünde yazı işleri müdürü bizi aradı belediyeye gittik. İşten çıkartıldığımızı bildirdiler. Ama ayın 15’inde işten çıkarılmışız. Çalıştığımıza dair imza sirkülerimiz elimizde de belediyede de var.”

ŞAKA DEĞİL GERÇEK DAĞDA Kİ TER-ÖRİSTİN BABASI GELDİ İŞE BAŞLADI: Kuzenlerinden 3 şehit veren Sultan Özen, “Biz devlete yakınız diye çıkışımızı verdiler. Aldığımız duyumlara göre 43 kişi de çıkartılacakmış. Kayyumla gelen herkesi çıkaracaklarmış. Bunu açıkça söylüyorlar ‘Kayyumla gelen çalışan herkes çıkacak” diye. Bizi çıkardıktan sonra oğlu dağda olan bir adamı belediye başkanı makam şoförü olarak işe aldı” diye konuştu. Derik Belediyesine 15 Temmuz’dan sonra çıkan O-HAL kapsamında P-KK-K-CK ve FE-TÖ ter-ör örgü-tlerine yardım ve destek vermekten dolayı kayyum atandı. PK-K’lılarca el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırıda kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk de makamında şehit edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir