Bu as’keri transfer kuşa’tma habercisi

Türkiye’yi dolaylı yoldan sarmaya, çevrelemeye çalışan A’BD ile müttefikleri, artık bundan sonra da Doğu Akdeniz ve Ege merkezli olaraktan büyük bir kuşatmaya da hız vererek arttırdı.  Arama/sondaj çalışmalarını sürdüren Türkiye bölgede tüm gücüyle bayrak gösterirken ‘Türkiyesiz Doğu Akdeniz’ isteyen A-BD, İn-giltere, F-ransa ve İ-srail başta olmak üzere birçok ülke bölgeye olağanüstü boyutlarda yığınak yapmakta. Ve bu amaçla Doğu Akdeniz’deki sa-vaş gemisi sayısı 200’ü aşmış durumda.

Ve bu son son sene de Romanya ve Bulgaristan’daki askeri üsleri büyütüp buraları gelişmiş fü-zeler ve ek personelle tahkim eden A-BD, şimdi de Yunanistan’daki varlığını güçlendirmiş durumda.

2 BİN ASKER VE 700 ZIRHLI: Yeni Şafak’ın haberine göre: Doğu Akdeniz’de Mısır, İs-rail, Yunanistan bloğuyla ittifak yapan A-BD, Türkiye’yi karadan da çevrelemek istiyor. Türkiye’ye sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç’a ‘tatkibat’ bahanesiyle Avrupa’nın değişik ülkelerinden zırhlı araçlar ve askerler gönderildi.

Atina’da ki A-BD Büyükelçiliği, ülkeye toplam 700 civarında zırhlı araç ve ekipman sevk edildiğini duyurdu. Yunan basını ise Dedeağaç’a 2 bin A-BD askeri yollandığını yazdı. Yunanlılar, Girit ve Suda Körfezi’nin ardından Edirne’nin dibindeki Dedeağaç’ı da A-BD askerlerine açmış durumda.

RADAR SİSTEMİ DEDEAĞAÇ’A: Uzun süredir Dedeağaç’taki limanı askeri kullanıma açmak ve genişletmek için çalışmalar yürüten Amerikalılar, bölgeye yeni nesil radar sistemi kurma kararı almıştı. Meriç bölgesiyle kuzey Ege adalarını tarayabilecek, hava ve karadan ses ve görüntü tespiti yapacak kapasitedeki radar sistemi faaliyete geçtiğinde Boğazlardaki hareketliliğin her an gözlemlenebileceği belirtiliyor.

Toplanan veriler önce Dedeağaç Limanı’ndaki merkeze ardından da Atina ve A-BD karargahlarına aktarılacak. BÖLGEYE ÇIKARMA ASKERLERİ GELDİ: Pentagon’un bölgedeki varlığı bununla da sınırlı değil. Petrol devi ExxonMobil’in araştırma gemilerine eşlik etmek için çok sayıda sa-vaş gemisi Doğu Akdeniz’de bayrak gösteriyor. A-BD’nin üç adet çıkarma gemisi ile 2500 kişilik mürettebata sahip donanma keşif birimini de bölgede konuşlandırdığı kaydediliyor. Gemilerde Cobra helikopterleri, sa-vaş uçakları ve karadan havaya fü-zeler bulunmakta.

AYRICA İS-RAİL DE GÖZETLEME YAPACAK: Ege’de radar konuşlandıran tek ülke A-BD değil. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın müttefiki İs-rail de Girit Adası’na radar sistemi inşa etmeye başladı. Yunan ve İs-rail basınına göre ‘The Long Horizon’ adlı sistem iki ülkeye de Doğu Akdeniz havzasını gözlemleme imkânı tanıyacak. Bu sistemle İs-rail, Türk ordusunun Doğu Akdeniz’deki tüm hareketlerini yakından takip edecek.

121 UÇAK İNGİLTERE’DEN: Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde askeri varlığı yıllar öncesine dayanan İngiltere ise buradaki askeri üslerini aktif hale getirdi. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait 6 adet F-35 tipi sa-vaş uçağı önceki gün ilk kez Norfolk’taki Marham Üssü’nden havalanarak Güney Kıbrıs’taki Ağrotur Üssü’ne indi. İngiltere Hava Kuvvetleri, sonbahara kadar üslere toplam 121 adet F-35B tipi sa-vaş uçağı sevk edileceğini duyurdu.

KIBRIS’TA FRANSIZLAR:Akdeniz’deki enerjiye çöreklenmek isteyen Fransa da geçtiğimiz hafta kritik bir adım attı. Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Fransa’ya deniz üssü verilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladı. 6 ay içinde hayata geçirilmesi planlanan askeri anlaşmanın ilk etabı için Fransız uzmanlar deniz üssünün inşa edileceği Vasiliko bölgesinde çalışmalara başladı. Basına sızan 9 maddelik anlaşmaya göre deniz üssü ‘ileri operasyonel menzilli’ nitelikte olacak.

Ayrıca Fransız donanması, Türkiye’nin Rum sözde parsellerinde faaliyet gösteren Fransız petrol şirketi Total’e yönelik olası müdahalelerini göğüsleyecek. Paris bunun yanında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ait gemilerin modernizasyonuna yardımcı olacak. Türkiye karşıtı koalisyonun diğer ayağını da Körfez’in çıbanbaşı ülkesi Birleşik A’rap Emirlikleri (BA’E) ve Mı’sır oluşturuyor. Ru’m Yönetimi ve Yu’nanistan’la Türkiye karşıtı birçok askeri ve ticari anlaşmaya imza atan iki ülke, geçtiğimiz nisan ayında Ege ve Doğu Akdeniz’in kesişim noktası Mora yarımadası sathında düzenlenen tatbikata katılım sağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir