Bölgede geri’lim tırmanıyor durumda

Bölgede sıcak saatler yaşanmakta zira 2. gemiye de el koyduklarını duyurdular İngiIizler üst düzey toplandı gerilim hat safhada.

İr-an Dev-rim Mu-hafızları, İngiltere’ye ait petrol tankerine Hürmüz Boğazı’nda el koydu. İr-an’dan yapılan açıklamada, ‘Hürmüz Boğazı’nda İngiliz bandıralı bir tankere el koyduk’ denildi.

Öte yandan, İr-an’ın Mesdar isimli ikinci bir gemiye daha el koyduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda İngiltere, Cebelitarık’ta Suriye’ye giden İr-an petrol tankerine el koymuştu.

İr-an Dev-rim Mu-hafızları, Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’ye ait ‘Stena İmpero’ adlı petrol tankerini alıkoyduğunu duyurdu.

“Kurallara uymadığı için alıkoyduk”: İr-an Dev-rim Mu-hafızları tarafından yayınlanan bildiride, “İngiltere’nin Stena İmpero adlı petrol tankeri Hürmüz Boğazı’ndan geçişi sırasında uluslararası kurallara riayet etmediği için alıkonulmuştur” bilgisi paylaşıldı.

23 mürettebatı var: İngiltere’ye ait petrol tankerinin İr-an limanına götürüldüğü ve gerekli hukuki işlemlerin yapılacağı belirtildi. Tankerde 23 mürettebat bulunuyor.

Su-udi Ara-bistan’a gidiyordu: Petrol tankerinin rotasının Birleşik Arap Emirlikleri’nin El Fucire limanından Su-udi Ara-bistan’ın El Celil limanı olduğu biliniyor.

İr-an ikinci gemiye de el koydu!: İr-an’ın Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’ye ait ikinci bir petrol tankerine daha müdahale ettiği tahmin ediliyor.

Küresel deniz trafiğini izleyen Marine Traffic, Su-udi Ara-bistan’ın Ras Tanura Limanı’na doğru gitmekte olan hareket halindeki Liberya bandıralı Mesdar adlı petrol tankerinin yönünü aniden İr-an kıyılarına çevirdiğini gösteriyor.

İngiltere’nin Norbulk Shipping şirketine ait petrol tankerinin durumuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

İngiltere’de acil toplantı: İngiltere Savunma Bakanlığı, tankerin durdurulmasına ilişkin daha fazla bilgi edinmeye çalıştıklarını ve durumu değerlendirdiklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Körfez’deki olayla ilgili acilen daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor ve durumu değerlendiriyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiliz hükümeti, olaya ilişkin, güvenlik bürokrasisinden yetkililerin de yer aldığı acil durum kurulu COBRA’yı topladı. İngiltere Başbakanlığı ise olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

İngiliz şirket: Tankerle iletişimi kuramıyoruz: İngiliz tankerinin ait olduğu şirket tarafından, tankere kimliği belirsiz araçların ve bir helikopterin yaklaştığı doğrulandı, tankerle irtibatın kesildiği bildirildi.

Stena Bulk and Northern Marine Management isimli şirketten yapılan yazılı açıklamada, “19 Temmuz’da İngiliz bandıralı Stena Impero tankerine Hürmüz Boğaz’ından geçtiği sırada uluslararası sularda İngiltere saatiyle 16.00 sıralarında kimliği belirsiz araçların ve bir helikopterin yaklaştığını doğrulayabiliriz.

Şu anda kuzey istikametinde İr-an’a doğru hareket halindeki tankerle iletişim kuramıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, tankerde 23 mürettebatın olduğu ve şirkete ulaşan herhangi bir yaralanma olayı bilgisinin bulunmadığı kaydedildi.

İngiltere de İr-an petrol tankerine el koymuştu: ABD Başkanı Trump’ın İr-an’a yönelik yaptırım kararlarının ardından, Suriye’ye petrol taşıyan bir İr-an petrol tankerine Cebelitarık’ta İngiliz sa-vaş gemilerince el koyulmuştu.

İr-an yönetimi, İngiltere’ye misilleme tehdidinde bulunarak tankerini serbest bırakma çağrısı yapmıştı. İngiltere ise, bu tehdide aldırış etmeyerek, bölgeye çok sayıda sa-vaş gemisi göndermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir