Akdeniz’de devasa doğal gaz rezervi bulundu

Bugüne kadar daha büyüğü bulunmadı. Kıbrıs Rum yönetimi, 10. parselde yapılan araştırmalarda 141 ile 226 milyar metreküp arasında bir doğalgaz rezervi bulunduğunu aktardı. Duyuru ise Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis ile sondajı yürüten Amerikan Exxonmobil Başkan yardımcısı Tristan Asprey’den geldi. 141 ile 226 milyar metreküp arasında olarak açıklanan doğalgaz rezervi, Kıbrıs Türk tarafına ait parsellerle çakışmayan 10’uncu parselde bulundu.

Gelişmeler ise Rum Enerji Bakan Lakkotropis, Amerikan-Katar ortaklığında gerçekleşen sondajda keşfedilen rezervin keşfinin tek yanlı ilan edilmiş Rum parsellerindeki potansiyeli gösterdiğini söyledi.

Bölgede daha büyüğü yok, Söz konusu rezerv, daha önce Afrodit adlı 12. parselde keşfedilen 128 milyar metreküplük rezervden daha büyük oluşuyla Kıbrıs’ta şimdiye kadar bulunan en büyük rezerv olma özelliği taşıyor.

Firmadan ise, Exxonmobil şirketi parselin gerçek potansiyelini belirlemek için önümüzdeki aylarda doğrulama çalışmaları yapılacağını belirterek miktarın cesaret verici olduğunu duyurdu.

Kısaca bahsetmek gerekirse doğal gaz nedir: Doğal gaz yer kabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Bir petrol türevidir. Yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alır. Doğal gazın büyük bölümü (%70-90’ı), Metan gazı (CH4) adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluşur. Diğer bileşenleri; etan (C2H6), propan(C3H8), bütan (C4H10) gazlarıdır. İçeriğinde eser miktarda karbondioksit (CO2), azot (N2), helyum(He) ve hidrojen sülfür (H2S) de bulunur. Doğal gaz konvansiyoneldir ve konvansiyonel olmayan doğal gaz türleri arasında kaya gazı, kum gazı ve kömür gazı da yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir