Adamlar bildiğin santral kurmuşlar

Diya-rbakır’da bir seranın ısıtılmasında kullanılan ve çevresi duvarlarla örülerek gizlenen 3 adet ka-çak trafonun varlığı dr-one yardımı ile tespit edildi. Jandarma eşliğinde gerçekleştirilen baskın ile el konulan ve 8 bin konuta yetecek güce sahip olduğu belirlenen trafoların ayda yaklaşık bir milyon liralık elektrik tükettiği ortaya çıktı.

Ka-çak enerji kullanımı ile mücadele hem karadan hem de havadan tüm hızıyla devam ediyor. Bu anlamda kararlı bir mücadele sürdüren Dicle Elektrik, ka-çak elektrik kullanıcılarına yönelik dr-one destekli operasyon gerçekleştirdi.

Dicle Elektrik ekipleri Diy-arbakır’a bağlı Bismil ilçesinde gerçekleştirdiği ka-çak trafo operasyonunda, ilçede sayıları hayli fazla olan seralardan birinin, kömür veya diğer yakıtlar yerine kaç-ak elektrik ile ısıtıldığını belirledi. Sera sahipleri ekiplerin denetim yapmasına müsaade etmeyince söz konusu seradaki ka-çak trafo denetimini dr-one yardımı alarak yaptı.

DUVARIN ARKASINA 3 TRAFO GİZLEMİŞLER: Dr-one kamerasından alınan görüntülerden 25 dönüm bir alan üzerinde kurulu bulunan seranın hemen yanında direk üzerinde bir adet kayıtlı trafo bulunduğu, ancak buradaki ana hattan da yandaki binaya harici olarak çekilmiş orta gerilim yeraltı kablosu çekildiği belirlendi. Ayrıca söz konusu yapının yanında çevresi dışarıdan bakıldığında görünmesin diye briket duvarla örülerek gizlenen 3 adet ka-çak trafo tespit edildi.

MAHKEMEDEN EL KOYMA KARARI: Kurum ka-çak elektrik kullanımını cumhuriyet savcılığına taşıdı. Savcılık trafolara el konulması için dosyayı mahkemeye sevk etti ve ardından el koyma kararı alındı. Jandarmanın aldığı güvenlik tedbirleri arasında bahse konu seraya giden Dicle Elektrik ekipleri ka-çak şebekeyi topladı. Ekipler, toplam 4 bin kVA gücünde olduğu belirlenen 3 trafoya yasalara uygun biçimde el koydu.

SERA KA-ÇAK ELEKTRİKLE ISITILIYORDU: Ekiplerin yaptığı denetim sırasında serada bir de kalorifer sistemi oluşturulduğu ortaya çıktı. Söz konusu trafolardan elde edilen ka-çak elektrik ile yan taraftaki binada yer alan onlarca tonluk devasa kazandaki suyun, bu suyla da 25 dönümlük seranın ısıtıldığı belirlendi. Üstelik burada kurulan ka-çak elektrik şebekesine ait kabloların, bağlantı yerlerinin tamamen açıkta olduğu ve hiçbir güvenlik tedbiri alınmadığı belirlendi.

AYDA 1 MİLYON LİRALIK TÜKETİM: Dicle Elektrik yetkilileri, el konulan trafoların toplam 4 bin kVA gücünde olduğunun belirlendiğini ifade ederek şöyle dediler:

“Serada tespit ederek el koyduğumuz ka-çak trafolar ile 8 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün. Bu azımsanmayacak bir güç. Seranın normalde kömür veya diğer yakıtlar kullanılarak ısıtılması gerekirken, burada ka-çak elektrikle ısıtma sağlanıyormuş. Trafoların gücünden yola çıkarak bu serada ayda ortalama 1 milyon liralık ka-çak elektrik tüketildiğini hesapladık. Şimdi yasal yollardan geriye dönük hesaplamalar yapılarak sera sahipleri hakkında gerekli cezai işlem uygulanacak. Ayrıca adli açıdan da sera sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.”

“Seranın gün boyu ısıtılabilmesi için ayda yaklaşık 1 milyon lira elektrik enerjisi harcandığı ve bu elektriğin tümünün ka-çak yollarla tüketildiği ortaya çıktı” ifadesine yer verilen açıklamada, ilgili hakkında işlem başlatıldığı kaydedildi. Vatandaşın cebinden çıkan paranın haddi hesabı yok. Ay sonuna kadar canıyla başıyla çalışıp evine ekmek getiren vatandaş yıllardır hala mağdur kendi elektriğini ödüyor yanında bir de 5 kuruş ödemeyen ka-çak kullananların parasını ödüyor neden hala bir adım atılmıyor neden ka-çak kullananlara karşı bir adım atılmıyor da vatandaş ödüyor hala anlaşılmış değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir